Czym zajmuje się medycyna estetyczna? To dziedzina medycyny skupiająca się na poprawianiu wyglądu ciała i twarzy pacjenta. Ponieważ w dzisiejszych czasach mocno stawiamy na wygląd zewnętrzny, coraz więcej osób chętnie korzysta z usług specjalistów, którzy pomogą im zwalczyć różnego typu kompleksy. Warto pamiętać, że zabiegi z medycyny estetycznej w Polsce są regulowane prawnie, dlatego mogą być wykonywane jedynie przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów lub pod ich czujnym okiem.
Samorząd lekarski podkreśla, że zabiegi medycyny estetycznej, które wiążą się z większym ryzykiem pojawienia się niechcianych efektów, mogą wykonywać wyłącznie lekarze i lekarze dentyści. Mimo że wielu studentów i absolwentów kosmetologii chciałoby wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, należy pamiętać, że medycyna estetyczna i kosmetologia to odrębne dziedziny, które łączy jedynie chęć zadbania o swój wygląd.
Kosmetolog może wykonywać zabiegi, umożliwiające korekcję niewielkich zmian oraz ich profilaktykę i podtrzymywanie aktualnego stanu. Studia kosmetologiczne prowadzone przez uczelnie medyczne i niepubliczne uczelnie wyższe uprawniają do podejmowania działań, niewymagających dokonywania iniekcji.
Wiele osób próbuje wywnioskować, kiedy mówimy o medycynie estetycznej? Przede wszystkim w przypadku zabiegów, w których trakcie lekarz za pomocą igły lub kaniuli (potocznie wenflon) narusza barierę skórną. Wśród najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wymienić można usuwanie zmarszczek, modelowanie ust, redukcję cellulitu czy też usuwanie włókniaków i blizn.
Zastanawiasz się, kto może być lekarzem medycyny estetycznej? Należy podkreślić, że w Polsce nie ma odrębnej specjalizacji lekarza medycyny estetycznej, co oznacza, że lekarz każdej specjalizacji – zarówno lekarz medycyny, jak i lekarz dentysta – mogą wykonywać zabiegi z tego zakresu po dokształceniu się w tym zakresie.
Ponadto słuchaczami studiów podyplomowych w zakresie kosmetologia – medycyna estetyczna dla lekarzy mogą być przede wszystkim osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lekarskim czy też lekarsko-dentystycznym.
Pamiętaj, że lekarz medycyny estetycznej ingeruje w głębsze warstwy skóry w stosunku do ingerencji, które mają miejsce w gabinetach kosmetycznych, dzięki czemu może odwracać efekty starzenia. Zadaniem kosmetologa, zwłaszcza nastawionego na kosmetologię estetyczną, jest podtrzymywanie istniejącego stanu, profilaktyka zmian i korekcja niewielkich defektów.
Zgodnie z polskim prawem zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą być wykonywane przez osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Medycyna estetyczna – gdzie studiować? Pytanie zasadne, ponieważ lekarze medycyny estetycznej muszą mieć ukończone specjalistyczne szkolenia z tej dziedziny, dentysta estetyczny powinien zaś ukończyć studia stomatologiczne i specjalizację w stomatologii estetycznej. Możemy mówić również o pielęgniarce estetycznej, która prócz dyplomu pielęgniarskiego musi zrealizować specjalizację w pielęgniarstwie estetycznym.
Specjaliści, którzy wykonują zabiegi z medycyny estetycznej, obowiązkowo muszą stosować się do konkretnych wytycznych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Powinni dbać o stosowne wyposażenie gabinetu, stosować się do standardów odnoszących się do dezynfekcji i sterylizacji, a także muszą przestrzegać zasad etycznych w pracy. W sytuacji naruszenia prawa czy też niewłaściwego wykonywania zabiegów osoba, która wykonała zabieg z zakresu medycyny estetycznej, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności.
Zabiegi z medycyny estetycznej są coraz popularniejsze w Polsce, jednak ich wykonywanie wymaga od specjalisty wiedzy i doświadczenia. Przy wyborze osoby, który wykona odpowiedni zabieg, należy zwrócić uwagę na kwalifikacje, doświadczenie, standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlaczego? Ponieważ zachowanie tych zasad pozwoli Ci uniknąć niepożądanych skutków i zwiększy satysfakcję z zabiegu.
Wiele osób studiujących kosmetologię zastanawia się nad możliwością wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Przypominamy, że są to dwie różne dziedziny, które skupiają się na poprawie wyglądu i samopoczuciu pacjenta. Medycyna estetyczna wykorzystuje zaawansowane procedury medyczne i interwencje, które pozwalają uzyskać spektakularne rezultaty. Kosmetologia skupia się na pielęgnacji skóry i metodach nieinwazyjnych poprawiania jej wyglądu. Wszystko zależy od preferencji i celu, który chcesz osiągnąć.
Absolwenci kosmetologii mogą realizować studia podyplomowe z kosmetologii estetycznej, które umożliwiają nabycie umiejętności z zakresu wykonywania wielu nowoczesnych zabiegów kosmetycznych, realizowanych poprzez innowacyjne technologie. Po ukończeniu kosmetologii estetycznej będziesz mógł/mogła wykonywać zabiegi z użyciem nowoczesnych urządzeń, stosować peelingi chemiczne, wykonywać zaawansowane zabiegi kosmetyczne, poprawnie i profesjonalnie postępować m.in. z bliznami czy przebarwieniami, a także swobodnie współpracować z lekarzem medycyny estetycznej.