

Zabiegi wykonywane przez kosmetologa są objęte pewnymi aspektami prawno-regulacyjnymi, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom oraz ustalenie standardów praktyki kosmetologicznej. Czego dotyczą kluczowe aspekty prawne, związane z zabiegami wykonywanymi przez kosmetologów? Sprawdź!
W branży beauty nieustannie słychać zgrzyt między kosmetyczką a kosmetologiem. Czym różnią się te zawody? Przede wszystkim przebiegiem kształcenia. Jeżeli chcesz zostać kosmetyczką, wystarczy skończyć kurs zawodowy lub dwuletnią szkołę policealną (np. Publiczną Policealną Szkołę Kosmetyczną). Zdanie egzaminu zawodowego upoważnia Cię do nabycia tytułu technika usług kosmetycznych.
Zawód kosmetologa to już bardziej złożona kwestia. Wymaga m.in. ukończenia studiów na uczelni publicznej lub w prywatnej szkole wyższej (sprawdź, gdzie studiować kosmetologię). Etapowa nauka podzielona jest na I stopień (3 lata, studia licencjackie) oraz II stopień (2 lata, studia magisterskie). Studenci kosmetologii nabywają również więcej wiedzy, która obejmuje treści dotyczące nie tylko samej kosmetologii, ale również nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Zarówno kosmetyczki, jak i kosmetolodzy muszą odbyć praktyki w gabinecie kosmetycznym, aby nabyć dodatkową wiedzę, a przede wszystkim rozwijać i poświadczać umiejętności praktyczne.
Technik usług kosmetycznych posiada niezbędną wiedzę i umiejętności, umożliwiające wykonywanie zabiegów związanych z kosmetyką pielęgnacyjną – tj. oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie skóry twarzy, szyi i dekoltu, a także pielęgnacją kończyn górnych (manicure) i kończyn dolnych (pedicure). Wykwalifikowana kosmetyczka wykonuje także zabiegi upiększające, zabiegi z zastosowaniem czynników fizykalnych (z uwzględnieniem światła, prądu, wody, temperatury, ultradźwięków) oraz zajmuje się wizażem i stylizacją.
Należy pamiętać, że w razie potrzeby – po wstępnej diagnozie i dokonaniu oceny stanu skóry klienta – kosmetyczka powinna skierować go do właściwego lekarza. Wszelkiego typu zabiegi pielęgnacyjno-upiększające powinny być zaś wykonywane zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ergonomii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska, a także zgodnie z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi.
Wykształcony kosmetolog dba zarówno o urodę, jak i o zdrowie swoich klientów, a oferowana przez niego gama zabiegów jest znacznie szersza od możliwości kosmetyczki. Specjalista w dziedzinie kosmetologii potrafi rozpoznawać skórne problemy oraz dopierać odpowiednie metody leczenia chorób i defektów skóry. Dodatkowo umiejętnie wykonuje masaże na ciało – także z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, zabiegi laserowego odmładzania skóry, zabiegi odchudzające i wiele innych. Trzeba również mieć na względzie fakt, że kosmetologia to nauka związana z dziedziną medycyny, dlatego absolwenci, wykonujący zawód, ponoszą odpowiedzialność za zdrowie swoich pacjentów.
Studenci Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu są zapoznawani z zagadnieniami prawa prywatnego w zakresie dotyczącym wykonywania zabiegów kosmetycznych przez kosmetologa, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu odpowiedzialności cywilnej. W trakcie kształcenia poznają unormowania prawne dla zawodu kosmetologa, warunki i zasady wykonywania zabiegów kosmetycznych przez kosmetologa w świetle ustawy (Kodeks cywilny oraz Kodeksu Etyki Kosmetologa), a także odpowiedzialność prawną kosmetologa za skutki zabiegu kosmetycznego.
Warto pamiętać, że konkretne przepisy prawne, dotyczące praktyki kosmetologicznej mogą się różnić w zależności od kraju, stanu lub prowincji.