Podolodzy - specjaliści przyszłości
Wraz ze zmianą trybu życia coraz częściej zmagamy się ze schorzeniami uznawanymi za choroby cywilizacyjne. Cukrzyca, choroby układu krążenia, wady postawy czy dysfunkcje w obrębie stóp sprawiają, że z roku na rok zauważalnie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu podologii. Liczne placówki medyczne, centra odnowy biologicznej oraz gabinety kosmetyczne poszukują osób, które patrzą na stopy nie tylko pod kątem ich pielęgnacji, ale także leczenia, profilaktyki schorzeń kończyn dolnych i diagnostyki chorób cywilizacyjnych.
Nie pozostając obojętnym na potrzeby współczesnego świata, w styczniu 2021 roku decyzją Ministra Edukacji Narodowej wprowadzono zawód podolog do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.
Podologia jako secjalizacja studiów licecncjackich
Podologia to jedna z trzech specjalizacji realizowanych w trakcie VI semestru licencjackich studiów z kosmetologii. To właśnie dzięki tej ścieżce kształcenia zyskasz kompleksową wiedzę dotyczącą skutecznych sposobów rozwiązywania problemów ze stopami. Umiejętności, które zdobędziesz pozwolą Ci wejść na rynek ze skutecznymi terapiami leczenia brodawek wirusowych, wrastających i wkręcających paznokci oraz paznokci zmienionych chorobowo. Dzięki rozbudowanemu programowi zajęć praktycznych posiądziesz sprawność usuwania odcisków i modzeli, pobierania materiału do badań mykologicznych i bakteriologicznych. Nauczysz się stosowania tapingu podologicznego, różnego rodzaju odciążeń i ortezy.
Godziny spędzone w nowocześnie urządzonej pracowni podologicznej to wartościowa praktyka, dzięki której przekonasz się, jak istotne jest kompleksowe spojrzenie na funkcjonowanie organizmu oraz ścisła współpraca podologa z chirurgiem, onkologiem czy fizjoterapeutą.
- Rodzaj studiów: licencjackie z możliwością kontynuacji nauki na studiach magisterskich i podyplomowych
- Kierunek: kosmetologia
- Specjalizacja: podologia
- Czas trwania: 60 godzin w ramach VI semestru studiów licencjackich
- Tryb studiów: stacjonarny (dzienny) i niestacjonarny (zaoczny)
- Dla kogo: dla osób posiadających świadectwo dojrzałości
W ramach specjalizacji poznasz:
- zabiegi przeprowadzane przez podologa;
- wywiad podologiczny, badanie podmiotowe, przedmiotowe stóp, obejmujące ocenę dermatologiczną, układu krążenia, biomechaniki, neurologiczną;
- hiperkeratozy stóp – przyczyny, rozpoznawanie, różnicowanie, metody usuwania, profilaktyka;
- zmiany płytek paznokciowych;
- metody pielęgnacji płytek paznokciowych;
- wrastające paznokcie – przyczyny, rodzaje, rozpoznawanie, profilaktyka;
- metody korekcji wrastających paznokci – tamponada, ortonyksja;
- zabiegi profilaktyczno-pielęgnacyjne u pacjentów z grupy ryzyka (diabetycy, seniorzy);
- metody odciążania miejsc bolesnych na stopach;
- gimnastykę stóp.
Ścieżka kariery
Absolwenci kosmetologii ze specjalizacją podologia będą przygotowani do pracy w:
- gabinetach podologicznych,
- gabinetach rehabilitacji,
- ośrodkach odnowy biologicznej,
- poradniach diabetologicznych,
- domach opieki,
- sanatoriach,
- poradniach ortopedycznych.
Opłaty za specjalizację
Specjalizacja jest integralną częścią studiów licencjackich z kosmetologii, dlatego nie są za nią pobierane dodatkowe opłaty.